Řešená problematika
Elektrochemie karbenových komplexů chromu a železa
Součástí tohoto projektu je sledování redoxních vlastností v závislosti na změnách struktury studovaných molekul. K tomuto studiu používáme jak klasické elektrochemické metody (např. cyklickou voltametrii), tak spektroelektrochemickém metody, které kombinují elektrochemická a spektroskopická měření (UV-Vis, IR a MS). Sledované závěry jsou podpořeny výpočty rozložení a energie molekulových orbitalů, které se podílejí na oxidaci či redukci. Nedílnou součástí je také teoretická predikce naměřených spekter. Nejčastěji k výše uvedeným výpočtům používáme DFT. Na této problematice spolupracujeme s kolegy z Ústavu organické chemie VŠCHT a Ústavu fyzikální chemie JH AV ČR.
kontakt: I. Hoskovcová
Sloučeniny na bázi flavínů a jejich interakce s kovy
kontakt: H. Kotoučová
Syntéza a charakteristika komplexů s ligandy typu Schiffových bazí odvozených od vitamínů B
V rámci této problematiky se zaměřujeme především na syntézu sloučenin, které jsou blízké molekulám v lidském těle (deriváty vitamínu B). Se syntetickou prací je zejména spojeno studium vlivu reakčních podmínek na vznik požadovaných koordinačních sloučenin, zejména vlivu centrálního kovu na reaktivitu ligandů. Průběh interakce kovu s ligandy sledujeme spektroskopickými metodami, především UV-Vis spektroskopií, a také elektrochemickými metodami (např. cyklickou voltametrií). Pomocí těchto metod lze sledovat tvorbu a stabilitu těchto komplexů a změny vlastností kovů i ligandů po komplexaci.
kontakt: I. Hoskovcová, M. Pižl
Studium excitovaných stavů, anharmonické efekty ve vibrační spektroskopii, spektrolektrochemie
Součástí této problematiky je charakterizace excitovaných stavů koordinačních sloučenin obsahující IR aktivní vibrace mimo oblast "otisku palce" - karbonyl, nitril, ester apod.
kontakt: M. Pižl