Dnešní Ústav anorganické chemie (před rokem 1989 Katedra anorganické chemie) vznikl po osamostatnění VŠCHT v roce 1952 a zajišťoval výuku předmětu Anorganická chemie a Laboratorní cvičení z anorganické chemie.
Ve vědecko-výzkumné činnosti se pod vedením prof. F. Petrů systematicky zabýval chemií skandia a vzácných zemin. Odborným růstem vědeckých a pedagogických pracovníků ústavu došlo k postupně tematické diferenciaci a vytvoření několika dalších pracovních týmů, zejména po roce 1975, kdy se Ústav podílel na vypracování koncepce nového studijného oboru Chemická technologie kovových a speciálních anorganických materiálů a stal se školícím pracovištěm PGS v oboru anorganické chemie.
Vědeckovýzkumná činnost byla zaměřena na výzkum struktury pevných látek a studium vztahu mezi strukturou a fyzikálně-chemickými vlastnostmi, na výzkum syntézy a aplikací některých anorganických materiálů, zejména tvrdých a abrazivních látek, supravodičů, nekrystalických materiálů, pigmentů a luminoforů, jakož i na výzkum struktury a vlastností koordinačních sloučenin.
V současné době představují významný výzkumný potenciál pracovní skupiny zaměřené na biokoordinační chemii, vysokoteplotní supravodiče, syntetické tvrdé látky, výzkum interakce látek v nízkoteplotním plazmatu a optoelektronické materiály. Především v těchto oborech, které mají podporu z domácích i zahraničních grantových agentur, jsou vypsána témata pro PGS.