idvazba: 32587
šablona: stranka_novinky
čas: 13.9.2024 09:45:50
verze: 5476
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 32587
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'uach.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 25679
path: 8548/25669/25670/25673/25679
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW
Diplomová práce Ing. Jana Havlíčka "Příprava oxidové keramiky metodou SPS" získala čestné uznání v Ceně Crytur - soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách. Tato práce byla také oceněna Silikátovou společností České republiky jako nejlepší diplomová práce.
Gratulujeme!
Dr. Cajzl uspěl se svým projektem "Studium elektro-optických vlastností heterostruktur typu perovskit-diamant dopovaných ionty vzácných zemin" a získal podporu pro mladé vědecké pracovníky udělované v rámci soutěže JIGA. Celkově bylo uděleno 11 grantů, z toho 4 na FCHT. Gratulujeme a přejeme úspěchy v práci na projektu!
Wet deposition of inorganic metal oxides thin films for in solar cells, smart windows and other semiconducting applications
Učebna / Lecture room: A02
Začíná v / Starts at: 10:00
Abstract: Recent works of the GREENMAT group at University of Liège (Belgium) focus on the preparation of thin films of various (doped) metal oxides and related compounds to be integrated in optical-related devices such as smart windows or solar cells, with the global aim of improving energy efficiency in buildings. Wet coating approaches have been specifically considered, including dip-, spin- and spray-coating.
Particularly, ultrasonic spray deposition is acknowledged for both fundamental and industrial researches and applications. It leads to the formation of uniform thin layers on large area substrates at atmospheric pressure, with high control of the resulting morphology and thickness by adjustment of the practical spray conditions (substrate temperature, nozzle-to-substrate distance, deposition pattern, solution flow rate, carrier gas nature and pressure).
A specific attention is paid to the composition of the sprayed solution/suspension (precursor type and concentration, solvent) as well as the substrate nature and characteristics (morphology, crystallinity, conductivity) as it has a significant influence on film deposition mechanisms and properties. Incorporation of selected surfactants is also acknowledged for influencing wettability, nucleation and growth processes, and resulting functionality. Consecutive characterizations focus on crystallinity, microstructure and porosity, electronic and ionic conductivity, electrochemical behaviour, cycling response etc.
Učebna / Lecture room: A12
Začíná v / Starts at: 10:00
Abstract: Electrochromism in transition metal oxides (WO3, NiO, V2O5) has been studied since decades. This phenomenon is based on the reversible modulation of the optical characteristics of a material when an external voltage is applied, associated with redox processes based on electrons and ions transfers. Numerous growing applied devices are based on this technology: rear-view mirrors, displays, eyewear and so-called “smart windows” exploited for energy-efficient fenestration in glass buildings.
Recent advances in the field target the design of more energy-saving and functional materials. Therefore, plasmonic nanocrystals of highly doped metal oxides such as tin-doped indium oxide (ITO) are acknowledged for their ability to regulate the heat supply related to near-infrared radiations independently of their optical behavior in the visible (light input). This ability is based on a localized surface plasmon resonance (LSPR) mechanism which is related to their size, shape and doping ratio/distribution.
Extensively studied for almost 10 years, plasmonic nanocrystals are classically obtained from surfactant-assisted colloidal synthesis processes exploiting molecular precursors in liquid phase at moderate temperature (150–400°C) and under inert atmosphere. Hydro- and solvothermal protocols can also lead to the controllable synthesis of such compounds under mild conditions (< 200°C), exploiting the pressure produced in the sealed autoclave to generate highly crystalline species.
The presentation will describe how the parameters and mechanisms of the synthetic processes can be correlated with the resulting characteristics of the nanocrystals in terms of nature, structure and surface properties (ligand chemistry), their dispersion ability and stability in various aqueous and organic media, as well as their consequent optical and electrochemical properties when processed as thin functional films onto conductive glass substrates by wet methods, notably spin-coating and spray deposition.
In this presentation, my different research activities will be described. Thus, PhD topic, as well as three different postdoctoral positions, will be addressed before discussing in greater detail my current research activities.
When: Wednesday 21th November 2018. 14:00 h
Where: UCT Prague, Dept. Inroganic Chemistry, Technicka 5, Building A, 2nd floor, room no. 211.
V rámci projektu "Laboratorní úlohy zaměřené na uhlíkové nanomateriály" financovaného z Fondu rozvoje vysokých škol byly vytvořeny tři nové úlohy pro oborové laboratoře použití moderních charakterizačních technik.
Zveme Vás na letošní studentskou vědeckou konferenci, která se koná ve čtvrtek 21. 11. 2019 od 9:00.
Letos máme dvě sekce: Anorganická chemie I (místnost A210), kde soutěží především studenti bakalářského studia (seznam soutěžících s anotacemi zde) a Anorganická chemie II (místnost A211), která je určena především studentům magisterského stupně (seznam soutěžících s anotacemi zde).
Obě sekce jsou přednáškové, délka příspěvku je cca 10-12 minut, s následnou diskusí.
V porotách s námi tentokráte zasednou zástupci firem Preciosa, Latécoère, Silon, CAN Superconductors, Sence4Cod, SAINT-GOBAIN ADFORS CZ, Fireclay a dále zástupci Univerzity Palackého v Olomouci, České společnosti chemické a České silikátové společnosti.
Přijďte podpořit soutěžící!
Jako spoluautoři soutěžních úloh jsme se zapojili do organizace 50. ročníku mezinárodní chemické olympiády pro středoškoláky (https://50icho.eu/). Olympiáda se konala ve druhé polovině července v Bratislavě a v Praze. Zúčastnilo se jí 300 soutěžících ze 74 zemí celého světa. Připravovali jsme jednu ze sedmi teoretických úloh, jejímž tématem byl Český granát. Úlohu si můžete prohlédnout zde a zkusit si ji můžete s vědomím toho, že řešiteli byli žáci středních škol. Nejúspěšnější řešitel naší úlohy (student z Číny) získal 49 bodů z 50. V kontextu šíře požadovaných znalostí na tuto soutěž si studenti získali náš obdiv a respekt.
Do časopisu Catalyzer, vydávaném jako deník v průběhu olympiády, jsme pak přispěli článkem o Českém granátu (zde) a také souborem článků k příležitosti návštěvy účastníků olympiády v Jáchymově (zde).
Vít Jakeš a Kateřina Rubešová
Státní závěrečné zkoušky a obhajoby kvalifikačních prací se na našem ústavu konají ve stř 6. 6. 2018 (magisterské) a ve stř 20. 6. 2018 (bakalářské).
Okruhy ke státním bakalářským zkouškám
Projekt podpořený Technologickou agenturou České republiky (TAČR) v rámci 1. veřejné soutěže programu Zéta na téma "Nové oxidové materiály dopované lanthanoidy a přechodnými kovy pro výrobu scintilátorů" začne 1. ledna 2018. V rámci projektu bude navržena nová metoda testování nových oxidických matric pro výrobu scintilátorů. Řešení výzkumného záměru probíhá ve spolupráci s firmou CRYTUR spol. s r.o. se sídlem v Turnově.
Do výzkumu scintilačních materiálů se mohou zapojit i studenti bakalářského a magisterského studia. Aktuálně nabízaná témata najdete na stránce Skupiny oxidových materiálů.
Projekt má za cíl vytvořit a vybavit excelentní výzkumný tým s mezinárodní účastí zabývající se špičkovým výzkumem v oblasti vývoje nové kategorie nanotechnologií: autonomními nanoroboty využitelnými zejména v medicíně a sanaci životního prostředí. Sedmiletý výzkum excelentního týmu jednoznačně přispěje k rozvoji mezinárodní spolupráce v oboru nanotechnologií a budování vazeb se zahraničními výzkumnými partnery se záměrem zapojovat se společně do prestižních mezinárodních grantových soutěží.
→ Webová stránka centra excelence Pokročilí funkční nanoroboti
Cenu Josefa Hlávky od nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" pro nejlepší studenty a absolventy získal také Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. (Fakulta chemické technologie) – odborný asistent našeho ústavu. Ocenění zahrnuje kromě diplomu také finanční prémii 25 000 Kč. Hlávkovy medaile uděluje nadace od roku 1996.
Originál novinky: http://www.vscht.cz/#novinka_detail-9985203171969925
Náš ústav získal tříletou podporu 3 projektů přihlášených do soutěže Grantové agentury České republiky. Hlavními řešiteli jsou prof. Dr. Ing. David Sedmidubský (Vliv nestechiometrie a nanostrukturování na materiálové vlastnosti oxidů), doc. Ing. Zdeněk Sofer, Ph.D. (Nanostruktury vrstevnatých dichalkogenidů přechodných kovů) a Ing. Ondřej Jankovský, Ph.D. (Výzkum a vývoj vysokohodnotných kompozitů obsahujících popílek z biomasy).
Řešitelům přejeme hladký průběh projektu a mnoho vědeckých výsledků! ÚACH
Zveme Vás na letošní studentskou vědeckou konferenci, která se koná v pondělí 21.11. 2016, začínáme v 9:00. Letos máme dvě sekce: Anorganická chemie 1 (místnost A211), kde soutěží studenti bakalářského stupně, a Anorganická chemie 2 (místnost A210) pro studenty magisterského stupně. V obou sekcích jsou příspěvky ústní, v délce 10-12 minut, s následnou diskusí. V porotách tentokráte zasednou s námi zástupci firem Crytur, CAN Superconductors, Metrohm, Preciosa a Moser. Přijďte podpořit soutěžící!
Tým českých vědců z Olomouce, Brna, Singapuru a VŠCHT Praha vyvinul nejmenší kovové magnety na světě. Jsou veliké přibližně jako tisícina tloušťky lidského vlasu. Jejich důležitou výhodou je, že „metoda přípravy je poměrně jednoduchá a technologie dovoluje připravit širokou škálu takto malých a stabilních kovových magnetů. Navíc je lze vyrobit jednorázově ve velkých množstvích,“ vysvětlil doc. Zdeněk Sofer z Ústavu anorganické chemie, který stál u vývoje syntetických postupů. Vznikly kombinací nanočástic železa, niklu či kobaltu s chemicky upraveným grafenem. Unikátní výsledek výzkumu by mohl najít uplatnění v lékařské diagnostice, ale i v ekologii, elektronice či biotechnologiích. Výsledek práce vědců zveřejnil v těchto dnech prestižní časopis Nature Communications.
→ plný text článku v Nature Communications
→ článek o výzkumu v časopise Týden
→ doc. Sofer v ČT
Ing. Ladislav Nádherný, Ph.D. získal cenu poroty s prací Dopované polovodiče na bázi ZnO v soutěži ABB University Award 2016 v kategorii Nejlepší bakalářská, diplomová nebo disertační práce. Více infromací.
ABB University Award 2016 oceňuje nejlepší bakalářské, diplomové či dizertační práce v oblasti energetiky, pohonů, robotiky, automatizace výroby, efektivního využití energií či v jiných technických směrech.
Náš ústav získal prostředky ze strukturálních fondů EU na realizaci projektu „Modernizace systému výuky obecné a anorganické chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze“ v rámci Operačního programu Praha - Adaptabilita (OPPA). Podrobnější informace o projektu.